Öğretmen tercihleri il tanıtımı DİYARBAKIR

Öğretmenlerin tercih dönemlerinde illeri tanıyabilmesi adına yazılarımız devam etmektedir. Tüm illeri listesi için lütfen ÖĞRETMEN İL TERCİHİ TANITIM ana sayfamıza tıklayarak ziyaret ediniz.

DİYARBAKIR

Diyarbakır ili

Diyarbakır kesinlikle güneydoğunun belki de en gelişmiş şehri denilebilir. Hiçbir anlamda sosyal kültürel sıkıntı yaşamazsınız. Merkezde oturulabilecek ev kiraları 1200’den başlar. Öğrenci profili zordur burada öğretmenlik yapan her yerde yapabilir. Ama kendinizi sevdirirseniz bir sorun yaşamazsınız. Merkezden biraz daha detaylı olarak bahsedelim.

5-6 avm si var 75 yol denilen küçük bağdat caddesi andıran kafeler mevcut gece hayatı orda genelde. Ofis denilen bölgede de ne ararsanız bulabilirsiniz her şey mevcut rahat rahat ailenizle gezebilirsiniz. Huzurevleri, Şehitlik, Sur harici merkezde rahatlıkla oturulabilir, genelde Üçkuyular ve Otogar da yoğunluk bulunmaktadır, kiralar biraz daha ucuz denilebilir. Tavsiyemiz ise biraz siteli güvenlikli olan kayapınar stadyum çevresidir. Kiralar orada 1000-2000 arası. Ev bulmak dönem dönem gerçekten zor olabiliyor. Bağlar bölgesinde havalimanı çevresinde de siteler iyi kiralarda biraz uygun kayapınar’a göre fakat çoluk çocuk çok fazla gürültü oluyor.

Ergani, bismil ve çınar tavsiye edebileceğimiz ilçeleri arasında.

Çınar ilçesi merkeze 30 dk uzaklıkta çok rahat gidiş geliş yapılır. Sıkıntısız bir ilçedir.

Bağlar ve Kayapınar ilçeleri farklı açılardan sıkıntılı ilçelerdir kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

İlçelerden Hatipoğlu ve Güleçoba‘yı tavsiye edilen ilçeler arasındadır. Bu iki ilçe lokasyon olarak iyidir. Diyarbakır‘ın batı kısmına, yani gelişen Şanlıurfa ve Elazığ yolu tarafına çok yakınlar. Müthiş bir kentleşme var Şanlıurfa yolunda avmler kafeler restaurantlar mevcut. Evler çok lüks ve uygun fiyattalar. Ayrıca şunu da söylemek isterim ki tercihinizin köy okulu olması da sizin için avantaj zira bağlar merkezde herhangi bir okul olsaydı epey yıpranırdınız. Terör olayları çok şükür bitti sayılır. 2 sene öncesine kadar gerçekten kötü durumdaydı. Ama şöyle bir şey var olaylar genelde eski dar sokaklı (bağlar, suriçi gibi) mahallelerde olur diğer taraflar bunu sadece haberlerden öğrenirdiler çünkü dediğim gibi arada dağlar kadar fark var. Yaşam ucuz, memurların geneli Diyarbakır gibi illerde para biriktirip dönerler. Bu köyler kente çok yakın servisle gidip gelirsiniz.

Bismil ilçesi ise merkez ilçelerden sonra en çok tercih edilen ve sıkıntısız ilçelerden birisidir. Sıkça tavsiye edilir.

Çınar ve Çermik ise çok küçük ilçelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir