Öğretmen tercihleri için il tanıtımı HATAY

Öğretmenlerin tercih dönemlerinde illeri tanıyabilmesi adına yazılarımız devam etmektedir. Tüm illeri listesi için lütfen ÖĞRETMEN İL TERCİHİ TANITIM ana sayfamıza tıklayarak ziyaret ediniz.

HATAY

Hatay ili

Kardeşliğin ve birlikteliğin şehri olarak bilinen Hatay Türkiye’nin en güneyinde Akdeniz Bölgesi’nin doğu kıyılarında yer almaktadır.

Şehir oldukça dar bir yapıya sahiptir. Şehrin ortasından asi nehri geçer. Nehrin bir tarafı defne bir tarafı antakya ilçesi. Araç park edecek yer konusunda çok sıkıntılıdır. Araç demişken gittiğinizde arabayla giderseniz dikkat etmeniz gereken bir kural vardır. Hatay da yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Hele de Köyrü civarında. insanların ve araç trafiğinin en yoğun olduğu yer. Trafik ışığı falan olmayan yerlerde araçlar her zaman yayalara yol verir. Hatay halkı böyle alışmıştır. Trafik yönünden gördüğüm en medeni harekettir. Onun için yayaların yoğun olduğu yerlerde edilmelidir. Yayalar nasıl olsa araç durur diye direk yola yürürler. Ev konusunda iskenderun yolu denilen caddeden ve çevresinden tutarsanız oralar iyidir. Eğitim fakültesi falan o caddededir. Oto galeriler, lokantalar, giyim mağazaları hep o cadde üzerinde bulunmaktadır. İnsan kalabalığı orada çok yoktur ama iş yerleri çoktur. Hatay da hayat oldukça pahalıdır ama artık nerde ucuz ki? Evler 1000-1200 tl civarında. Özellikle yemek ve giyim oldukça pahalıdır. Oyalı çoktur. Hatay merkez yazları serin olur. Esinti vardır.

Ev tutma konusunda armutlu tarafına ve samandağı yolu tarafına asla bulaşmamanızı öneririm.

O halde hataydan biraz daha detaylı bahsedelim.

Hatay merkez insanları genel olarak polise, öğretmene saygılı kültürel olarak çok kozmopolit bir yer olsa da bu durum asayişi olumsuz etkilemez ancak nüfusuna bağlı olarak asayiş de ara sıra da olsa sıkıntı yaşanabiliyor. Elbette kiralar özellikle Suriyelilerin göçü nedeniyle son beş altı yılda çok arttı ancak şehrin dış muhitleri tokiler ve otogar tarafı biraz daha uygun olabilir. Sosyallik açısından orta seviyededir sonuçta merkez nüfusu 250 bin civarıdır.

Artık bir da ilçelerden bahsedelim.

İlçelere gelirsek YAYLADAĞİ ilçesi çok güzel orman havası ve yeşilliği olan şirin bir ilçedir. İmkanları kısıtlıdır lakin görev yönünden en rahat yerlerden biridir. Tek sıkıntısı diyebileceğimiz belki Suriyeli konteyner kentin bulunması ancak orada da eskisi kadar olaylar olmamaktadır. Çünkü hemen hepsi senin benim gibi Türkmen kardeşlerimizdir, onlardan zarar gelmez.

İskenderun, dörtyol, kırıkhan, payas ilçeleri gelişmiş imkanı bol yerlerdir tercih edilmesi tarafımızdan tavsiye edilir.

Ancak Samandağı ilçesi tarafımızdan tavsiye edilmemektedir zira farklı açılardan problemlidir.

Ve son olarak internette bulduğumuz Hatay ile ilgili bir videoyu paylaşıyoruz.

One thought on “Öğretmen tercihleri için il tanıtımı HATAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.