Bu yazımda sizlere sırasıyla 2021 yılı için yenilenen ADAY ÖĞRETMENLİK SÜRECİNDE SEMİNERLER, FORMLAR VE SIK SORULAN SORULAR dan bahsedeceğim. Öncelikle genel açıklamayı paylaşıyorum. Sonrasında ise tek tek seminerler, formlar ve sık sorulan soruların cevaplarını aktaracağım.

Lütfen genel açıklamadan sonra okumaya devam ediniz.

Genel Açıklama

  1. Mahalli olarak düzenlenen Aday öğretmen yetiştirme hizmetiçi eğitim faaliyetleri Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen merkezi hizmetiçi eğitim programları ile yürütülecektir.
  2. Aday öğretmen yetiştirme sürecinde adaylığı kaldırılan öğretmenlerin eğitimlerinde kullanılan toplamda 12 adet form, 3 adet forma dönüştürülmüştür.
  3. Formlar dijitalize edilerek MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi) sistemi üzerinden Aday Öğretmen Performans Değerlendirme Modülü’nde çevrimiçi olarak doldurulmasına imkân tanınmıştır.
    1. Aday öğretmen yetiştirme programı uzaktan eğitim seminerleri çevirimiçi olarak EBA’dan erişime açılmıştır.
    2. Ulusal ve uluslararası mesleki gelişim programları aday öğretmen yetiştirme programı eğitim kursları adı altında çevrimiçi olarak açılmıştır.

Bakanlığımızca 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle ataması yapılan ve göreve başlayan aday öğretmenler ile bu tarihten önce ataması yapılan ve göreve başlayanlardan daha önce adaylık eğitimlerine hiç katılmayan aday öğretmenlerin adaylık kaldırma sınavını hiç almamış aday öğretmenler Ek-1 program doğrultusunda merkezi olarak düzenlenecek “Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Semineri” ve Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Kurslarını tamamlamaları,

Adaylık Kaldırma Sınavına katılarak başarılı olan ve Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenlerin Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini merkezi olarak düzenlenecek “Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim Semineri” hizmetiçi eğitim faaliyetine başvurarak tamamlamaları

Adaylık Kaldırma Sınavına katılmamış, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenlerin Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini güncellenen Ek-1 programa göre merkezi olarak düzenlenecek hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak tamamlamaları,

Adaylık Kaldırma Sınavına katılmamış, adaylık eğitimlerini tamamlamış öğretmenlerin güncellenen Ek-1 Aday Öğretmen Yetiştirme Programı eğitimlerinden muaf tutulması, ancak adaylık kaldırma sınavı güncellenen yeni programa göre yapılacağından sınava katılacak bu öğretmenlerin istemeleri hâlinde güncellenen Ek-1 programda yer alan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak katılması gerekmektedir.

Adaylık Kaldırma Sınavına katılmış ancak başarılı olamamış aday öğretmenler

  1. Eğitimlerini tamamlamış olanlar eğitimlerden muaf olarak tekrar Adaylık Kaldırma sınavına katılacaktır.
  2. Eksik eğitimi olanlar Ek-4 denklik tablosuna göre eksik kalan eğitimlerini tamamlayarak Adaylık Kaldırma sınavına katılacaktır.

Ek-1 Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Ek-2 Uyum Programı’nda yer alan ve Bakanlığımızca merkezi olarak düzenlenen uzaktan eğitim kurslarına katılan ve başarılı olanların bu eğitimlerini yapmış sayılmaları,

Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan ve “Uyum Programı”nı tamamlayan öğretmenlerin güncellenen Ek-2 Uyum Programı’ndan muaf tutulması,

Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan ve “Uyum Programı”nda eksiği olan öğretmenlerin Ek-5 denklik tablosuna göre, hiç eğitim almamış olan öğretmenlerin ise eğitimlerini güncellenen Ek-2 programa göre merkezi olarak düzenlenecek hizmetiçi eğitim faaliyetlerine başvuruda bulunarak tamamlamaları gerekmektedir.

Aday öğretmen yetiştirme programı uzaktan eğitim kursları ile uzaktan eğitim seminerleri öğretmenlerimizin ilgi, ihtiyaç ve beklentileriyle çocuklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda dinamik olarak güncellenerek öğretmenlerimiz desteklenecektir.

——————————————————————————————————————————————————————-

Seminer ve Kurslar

Evet genel açıklamalar bittiğine göre gelelim kabaca neler yapılması gerektiğine. Öncelikle alınması gereken bazı zorunlu seminerler ve kurslar ile tercihe bağlı kurslar bulunuyor.

Bunlardan alınması gereken zorunlu seminerler aşağıda görüldüğü gibidir. Bunları nereden alacağım derseniz EBA üzerinden resen hesabınıza tanımlanacak ve oradan alacaksınız. Size sms ile alındığınıza dair bildirim ulaşacaktır. Yani sizin bu seminerlere başvuru yapmanıza gerek olmayacaktır.

Aday öğretmenlik sürecinde alınması gereken zorunlu seminerler

Bu seminerleri de aldıktan sonra öncelikle 2 adet zorunlu kursu daha almanız gerekiyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çoğunlukla bu zorunlu kurslar da size resen tanımlanıyor. Hesabınıza hangilerinin resen tanımlandığını görebilmek için mebbis den sırasıyla hizmet içi eğitim modülü > notlar ve duyurular kısmında bulunan aktif hizmet içi eğitiminlerine bakabilirsiniz. Eğer hesabınıza tanımlanmamışsa bu durumda bu zorunlu 2 adet kursa da haricen başvuru yapmalısınız. Bu kurslara mebbis hesabınız üzerinden hizmet içi eğitim modülü > faaliyet başvuru ekranından başvurabilirsiniz. Onaylandıktan sonra ise yine EBA üzerinden videoları izleyebilirsiniz.

Aday öğretmenlik sürecinde alınması zorunlu kurslar

Şimdi gelelim işin kafaları karıştıran ama aslında oldukça basit olan bir diğer kısmına. Burada ise seçmeli kurslar bulunuyor. Bunlar hesabıza resen tanımlanmayacaktır. Yani sizin bu kurslara tercihiniz dahilinde başvuru yapmanız gerekli! Bu kurslardan 30 saati tamamlayacak şekilde almanız gerekiyor. İsterseniz tek başına 30 saat olan isterseniz de 2 tane toplam da 30 saati tamamlayan kurs alın fark etmez. Ancak 30 saati tamamlamasına dikkat edin. Ben bunların saatlerini nereden bileceğim derseniz aşağıda ki ekran görüntüsünde onları da paylaşıyorum.

Aday öğretmenlikte tercihe bağlı olup 30 saat alınması gereken kurslar

Yine bu kurslara mebbis üzerinden hizmet içi eğitim modülü>faaliyet başvuru ekranından başvurabileceğinizi unutmayın. Hatta bir de bu ekranı gösterelim. Mebbis üzerinden hizmet içi eğitim modülüne tıkladıktan sonra menüden işaret ettiğim yere geliyoruz ve arama kriterlerini ilgili şekilde değiştiriyoruz.

mebbis kurs başvurusu ekranı

Bu ayarları yaptığımızda sayfanın alt kısmında kurslar listelenecektir. Gerekli kurslara buradan ilgili kursun klasör simgesine tıklayıp altta çıkan kaydet butonu ile başvurabilirsiniz.

2021 adaylıkta yeni düzenlenen Formlar

Evet seminer ve kurslar konusu bittiğine göre gelelim şimdi de formlar konusuna. Öncelikle şunu söylemek isterim ki bu sistem yeni geldi ve “4 ocak tarihine kadar” kağıt üzerinde hazırladığımız eski sistem formlar geçerlidir. Yani bu tarihe kadar olan formlarınızı hazırlamak zorundasınız. (eski formlar için tıklayınız) Eğer son değerlendirmenizde müfettiş gelirse yönetmeliğe göre sizden bu formları isteme hakkı bulunmaktadır. Ancak “4 ocak” tarihinden sonra eski sistem yürürlükten kalkmış olacaktır ve mebbis aday performans değerlendirme modülünden formlarınızı online olarak dolduracaksınız.

Görüldüğü gibi ilgili bilgi modülde de bulunmaktadır.

Peki bunlar hangi formlar dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle 3 adet formumuz bulunuyor. Bunlar sırasıyla form1(haftalık yapılanlar), form2(aday öğretmen ders içi gözlem, sene sonu 1 kez yapılacaktır) ve adaylığı daha önceden valilik onayıyla kalkanlar için form 3(Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz)

Yani eğer adaylığınız daha önceden kalkmamış yeni atanmış bir öğretmen iseniz sizi ilgilendiren “2 form” var. Ancak adaylığınız daha önceden kalkmışsa sizi “tek bir form” ilgilendiriyor!

Form1′ e doldurmamız gereken çalışma saatlerimiz nasıl olacak peki?

Gördüğünüz gibi haftalık;
2 saat danışmanın dersinin izlenmesi
4 saat ders uygulaması
6 saat ders planlaması
4 saat okul için gözlem ve uygulamalar

Sonrasında ise genel bir tablo halinde form1 ve form2 nin kimler tarafından doldurulması gerektiğine bakalım.

Şimdi de form1 ve form2 nin nasıl doldurulması gerektiğini detaylı olarak açıklayalım.

Form 1

Görüldüğü üzere bu forma ADAY TARAFINDAN haftalık olarak yapılan işlemler yazılıyor. Bu formu aşağıdan dolu halinde de görebileceğiniz şekilde hazırlayıp mebbise yüklüyorsunuz. Ve sonrasında çıktısını almayı unutmayın.(rapor al sekmesinden) Bu çıktı da sizin, danışmanınızın ve müdürünüzün imzası bulunmalı. Son olarak da bunu aday dosyasına koyabilirsiniz. Gözünüz korkmasın bu form eski form2 ile neredeyse birebir aynı. Sadece eski form1 ve 2 yi birleştirmişler diyebiliriz. Form1 in aday tarafından haftalık olarak doldurulacağını önemle tekrar hatırlatırım.

Form1 in boş halini indirmek için tıklayınız.

Form1 in dolu halini indirmek için tıklayınız.

Form 2

Bu formda eski form 4 ün benzeri diyebiliriz. Danışman tarafından yol boyunca derslerinizin izlenmesi ve gerekli değerlendirmeler yapılması sonucu bir(1) kez doldurularak mebbise yüklenecektir. Tekrar söylemek isterim ki bu form sene sonu sadece 1 kez danışman tarafından doldurulacaktır, yani form1 de olduğu gibi haftalık doldurulma gibi bir durum söz konusu değildir.

Form2 yi indirmek için tıklayınız.

Form 3

Form 3 ise daha önceden valilik oluruyla adaylığını özel okulda çalışırken kalkmış kişilerin doldurması gereken formdur. Yani bu hocalarımızın form 1 ve 2 yi doldurması gerekmemektedir.

Form3 ü indirmek için tıklayınız.

Sıkça sorulan Sorular

Soru 1: Daha önceden bu kursları almıştım tekrar almama gerek var mı?

Cevap: Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Uyum Programı’nda yer alan ve Bakanlık tarafından düzenlenen uzaktan eğitim kurslarına önceden katılan ve başarılı olanlar bu eğitimlerini yapmış sayılacaklardır. Bu eğitimlere tekrar katılım zorunluluğu yoktur.

Soru 2: Adaylık Kaldırma Sınavı’na katıldım ve başarılı oldum fakat eksik eğitimlerim var. Güncellenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenler Ek-4 Denklik tablosuna göre merkezi olarak düzenlenecek Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim faaliyetlerine başvurarak eksik eğitimlerini tamamlayacaklardır.

Soru 3: Adaylık Kaldırma Sınavı’na katılmadım fakat Aday Öğretmen Yetiştirme Programı eğitimlerini tamamladım. Güncellenen Aday öğretmen yetiştirme programına göre ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Aday Öğretmen Yetiştirme Programı eğitimlerini tamamlayan öğretmenler güncellenen eğitim programlarından muaftır. Ancak Adaylık Kaldırma Sınavı güncellenen yeni programa göre yapılacağından, sınava katılacak aday öğretmenlerimiz istemeleri hâlinde güncellenen Ek-1 programda yer alan uzaktan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılabileceklerdir.

Soru 4: Adaylık Kaldırma Sınavı’na katılmadım ve eksik eğitimlerim var. Güncellenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenler eksik eğitimlerini Aday Performans Değerlendirme Modülü’nden kontrol ederek, Ek-4 Denklik tablosuna göre merkezi olarak düzenlenecek Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim faaliyetlerine başvurarak tamamlayacaklardır.

Soru 5: Adaylık Kaldırma Sınavı’na katılmadım ve Aday Öğretmen Yetiştirme Programı eğitimlerine başlamadım. Güncellenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Güncellenen Ek-1 Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre(yukarı da bahsettiğim seminer ve kurslar) tüm eğitimleri almanız gerekmektedir.

Soru 6: Adaylık Kaldırma Sınavı’na katıldım fakat başarılı olamadım ve eğitimlerimi tamamladım. Güncellenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Bu durumdaki öğretmenlerimiz Aday Öğretmen Yetiştirme Programı eğitimlerinden muaf olmakla birlikte, Adaylık Kaldırma Sınavı güncellenen Ek-1 yeni programa göre yapılacağından, sınava katılacak öğretmenlerimiz istemeleri hâlinde güncellenen programda yer alan uzaktan hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılabileceklerdir.

Soru 7: Adaylık Kaldırma Sınavı’na katıldım, başarılı olamadım ve eksik eğitimlerim var. Güncellenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenler eksik eğitimlerini Aday Performans Değerlendirme Modülü’nden kontrol ederek, Ek-4 Denklik tablosuna göre merkezi olarak düzenlenecek Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim faaliyetlerine başvurarak tamamlayacaklardır.

2021 yeni/güncellenmiş aday öğretmen dosyası

2021 yeni/güncellenmiş aday öğretmen dosyası” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir