Çağatay DERNEK

Mesleki hayatımdan blog içerikler ile farklı alanlarda hizmetler barındırmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı

Adaylığı özel okulda kalkmış öğretmen

Evet arkadaşlar bu yazımızda adaylığı özel okulda kalkan sözleşmeli öğretmenlerin durumundan bahsedeceğiz. Meb, Valilik ya da Kaymakamlık dan adaylığının kalktığına dair belgeye sahip olması akabinde 2012 yılından önce adaylığınızın kalkmış olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler belgelerini atandıkları il/ilçe meme verdikleri taktirde AKS den muaf tutulacaklardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu muafiyet sadece AKS için geçerlidir.

Özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılan sözleşmeli öğretmenlere uyum programı sürecinde,

     42 saat okul içi faaliyetleri,

     90 saat okul dışı faaliyetleri;

   168 saat hizmetiçi eğitim faaliyetleri olmak üzere

Toplam: 300 saat eğitim verilecektir.

Bunlarla beraber daha önce bu linkte bahsetmiş olduğumuz işlemleri de sırasıyla yapacaklardır. Aklınıza takılan her türlü soru için yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

8 thoughts on “Adaylığı özel okulda kalkmış öğretmen

 • sny

  Adaylığım 2012 yılından önce Özel Eğitim kurumunda kaldırıldı.3 Eylül’ de sözleşmeli olarak atandım.300 saatlik Eğitim ne zaman verilecek süreç hakkında bilgi alabilir miyim?

  Yanıtla
  • Mebbis üzerinden size resen aday öğretmen seminerleri tanımlanacaktır. Bunları uzaktan eğitim olarak alacaksınız. Zaten size sms olarak da bildirilir. Bu yüzden şimdilik ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Ayrıca doldurmanız gereken formlar var ve sizin adaylığınız daha önceden kaldırıldığı için sadece form 3 ü dolduracaksınız.

   Yanıtla
 • Gökçen G

  Merhaba, benim adaylığım özel eğitim kurumunda kaldırıldı. Tüm videoları izledim ama bir tanesi iptal edilmiş. Onu tamamlayamadım. Adaylığımın özel okulda kalktığına dair dilekçem ve valilik onayını gönderdim. Sizce adaylığım kalkar mı ? Eğer kalkmazsa ve kadroya alınırsak eş durumu yapmamı engeller mi ?

  Yanıtla
  • Adaylığı daha önce kaldırılanlar seminer ve okul içi gözlem süreçlerini tamamlamak zorundalar. Eğer okul kurum hesabından idarenize seminer videolarını izlediğine dair tik attırırsanız sorun kalmaz, adaylığınız kalkar. Eş durumu için adaylığın kalkmış olması şartı aranacaktır.

   Yanıtla
 • Zerrin

  Merhaba. Benim adaylığım 2012 Ekim ayında kaldırıldı. 8 Mayıs 2023’te atandım. Adaylığımın kaldırıldığına dair belge istiyorlar. Bunu nereden alacağım acaba? Adaylığımın kalktığı Milli Müdürlüğü’nden mi yoksa şu an güncel olarak bağlı çalıştığım Milli Eğitim Müdürlüğü’nden mi? İkisini de aradım, ikisi de farklı şeyler söylüyor. Nasıl bir belge bu acaba? Hizmet cetveli değil sanırım değil mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Hayır hizmet cetveli değil. Valilik oluruyla milli eğitim tarafından kaldırılmıştır. Bu belge olsa olsa eski bağlı olduğunuz milli eğitimdedir. Eski milli eğitimin özlük şubesine gidip biraz uğraşarak da olsa alabileceğinizi düşünüyorum.

   Yanıtla
 • Ada

  1 Eylül 2023 de atandım.Aday öğretmenliğim 2005 yılında özel bir kurumda kaldırıldı.Simdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Tekrardan aday mı olacağım?

  Yanıtla
  • Valilik oluruyla kaldıran adaylığınızın belgesini atandığınız milli eğitim müdürlüğü atama şubesine vereceksiniz. Hepsi bu kadar.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

invest island