Aday Öğretmenlik Sürecinde Yapılacak Olanlar

2021 itibariyle aday öğretmenlik sistemi güncellenmiştir. Güncel sistem de neler yapılacağıyla ilgili bilgiler için buraya tıklayınız.

Aday öğretmenler öncelikle kendisine atanan danışman öğretmenler ile birlikte çalışmalı, öğrenme sürecini danışman öğretmenleri ile geçirmelidir. Zamanı geldiğinde aday öğretmen formları doldurulmalıdır. Aday öğretmenler fiili olarak iki ay çalıştıktan sonra(tatil günleri hesaplanmaz) yani ilk dönem danışman öğretmeni tarafından 1 ve okul müdürü tarafından 1 kere değerlendirilir ve değerlendirme puanı MEBBİS’ e işlenir. Aday öğretmene 2. Döneminde 2. ve 3. değerlendirmeler uygulanır. 2. Değerlendirme de 1. değerlendirme gibi danışman öğretmen ve okul müdürü tarafından yapılır. Üçüncü değerlendirmede ise okul müdürü, danışman öğretmen ve kendisine atanan maarrif müfettişi tarafından değerlendirilir. Bu 3 değerlendirmeden alınan 7 notun ortalaması sonucu aday öğretmen başarılı oldu ise adaylık kaldırma sınavı yani AKS’ ye girmeye hak kazanır. Adaylık kaldırma sınavı genellikle Ekim ayında yapılmaktadır. (2020 pandemi nedeniyle istisnai bir yıl olmuş ve temmuzda yapılmıştır) Adaylık sınavında başarılı olan öğretmenin adaylığı kaldırılır. Başarılı olamayanlar ise farklı bir okula görevlendirilir. Adaylık süreci en fazla iki yıl olacağından dolayı en fazla 2 kere sınava girilebilir.

Ben sizlere bu sayfa da Aday Öğretmenlik sürecinde neler yapılacağından genel hatlarıyla bahsedeceğim ve daha detaylı adım adım anlatılmış halini de paylaşacağım. İşlem basamakları esnasında kullanacağınız boş formlara ulaşmak için işlem basamaklarının bitimine bakınız. Aday öğretmenlik dosyası nasıl hazırlanır sorunun detaylı açıklaması için ise buraya tıklayınız. (aynı zamanda doldurulmuş aday öğretmen formlarına da ulaşabilirsiniz)

İşlem basamaklarında kullanacağınız boş formları indirmek için buraya tıklayınız.(Dosyalar sıkıştırılmış olup winrar ya da winzip programı aracılığıyla bilgisayarınızdan görüntüleyebilirsiniz.)

Klasörün içeriği aşağıdaki gibi görünecektir.

3 thoughts on “Aday Öğretmenlik Sürecinde Yapılacak Olanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir