Çağatay DERNEK

Mesleki hayatımdan blog içerikler ile farklı alanlarda hizmetler barındırmaktadır.

Öğretmen Adayları

Sözleşmeli öğretmen olarak atananlardan istenilen evraklar

Bu listede sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmen arkadaşlarımdan istenilen evraklardan bahsedeceğim. Bu evraklar ilden ile değişse de hepsini temin etmeniz halinde sıkıntı yaşama ihtimaliniz son derece düşüktür. Aynı zamanda detaylı olarak aşamalar esnasında sık karşılaşılan olası problemler ile ilgilide bilgiler bulabilirsiniz. Aklınıza takılan farklı sorular içinde yorum atarak bizlere sorabilirsiniz. Şimdiden herkese hayırlı uğurlu olsun.

Not: Aday Öğretmenlik sürecinde neler yapacağınızı mı merak ediyorsunuz? Buraya tıklayınız.

1 – Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği, ( teknik olarak e-devletten alacağınız mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir ancak sizlere tavsiyemiz diplomanızı almanız yönünde olacaktır zira bazı memler illa diploma olsun diye direterek başınızı ağrıtabilir)

2 – Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,

3 – Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,

4. Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji; sosyoloji bölümü mezunlarından 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.), istenecektir.

5. Kimlik Fotokopisi.

7. Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık veya biyometrik fotoğraf (6 adet)

8. Adli Sicil Kaydı. (e-devlet üzerinden temin edebilirsiniz)

9. Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği (Mülakat başvurusu esnasında alınan form. 2020 haziran ataması için pandemi nedeniyle ilçe memlere gidilmemiş ve onaylar uzaktan kontrol edilerek yapılmıştır. Bu gerekçeyle alınan çıktılar onaylıdır. Sizin tarih imza atmanız yeterli olacaktır. Eğer bu forma sahip değilseniz mülakat başvurunuzu onaylayan il ya da ilçe meme giderek bu çıktıyı isteyiniz. Haziran 2020 ataması için bazı memler bu belge bizde yok dedikleri duyumunu aldık çözüm olarak cimerden bilgi edinme hakkınızı kullanarak bu belgeyi talep edebilirsiniz bu durumda 2 gün içerisinde belgenin kopyası size gönderilecektir ayrıca 4440632 mebim hattından da bu belgeyi talep ederek mail adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz) ve Okul Kurum tercihleri yapılan form. (e-devlet üzerinden tercih listenizin bulunduğu sayfanın çıktısını almanız gerekmektedir. Bu linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca şunu da söyleyebilirsiniz ne alakası var bu çıktı bir resmi evrak yerine bile geçmiyor evet bizde biliyoruz lakin aldığımız bilgilere göre il/ilçe memler bu belgeyi bir bir istemeye başlamaktadırlar)

10. Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmi yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi,

11. “Sağlık durumu yönünden Türkiye nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu yoktur” yazılı tam teşekküllü (devlet veya özel) hastaneden alınacak olan sağlık kurulu raporu. En az “6” polikinlik doktorunun(uzman) imzası gerekmektedir. Bunlar göz, kbb, ortopedi, psikiyatri ya da nöroloji, kardiyoloji ya da genel cerrahi ve dahiliyedir. (Bazı milli eğitim müdürlükleri özel hastane raporunu kabul etmiyoruz sadece devlet geçerli gibi düz mantıkla hareket edebilmektedir ancak meb atama ve yer değiştirme yönetmeliği uyarınca tam teşekküllü olması yani üstteki polikinliklerden muayene olmanız koşuluyla özel hastaneleri kabul etmeme gibi bir lüksleri bulunmamaktadır. Zorluk çıkaran müdürlüklere bunu hatırlatınız.)

12. Mal Bildirim Formu. ( Bu formun nasıl hazırlanacağı ve öğretmenler için oluşturulan örnek forma ulaşmak için bu linke tıklayınız. )

13. Askerde olan öğretmenlerin yapmaları gereken ise görev yaptıkları bölükten alacakları orada görev yaptıklarına dair ve muhtemel terhis tarihini içeren belgeyi mümkünse elden değilse kargo yoluyla atandıkları ilçe milli eğitim müdürlüğüne ulaştırmaları gerekmektedir. (eğitim hakkınız doğrultusunda bölük komutanınıza bildirmeniz halinde elden evrak ulaştırmak için izin alabilirsiniz)

Not: Bakaya olmak, yoklamaya tabi olmak ya da hiç yoklama yaptırmamak atamanıza engel bir durum teşkil etmeyecektir. Evraklarınızı ilçe meme verdikten sonra onlar 1 yıl askerlik tecili işleminizi gerçekleştirecektir.)

6 thoughts on “Sözleşmeli öğretmen olarak atananlardan istenilen evraklar

 • Ahmet

  Ben şuan polis memuruyum ve öğretmenliğe atanacağım fakat aynı şehre atanmam durumunda başlama sürem tebliğ tarihinde olması gerektiği yazılı
  Ben atanmadan istifa edemiyorum ama atandığımda aynı şehre atandıysam hemen başlamak zorundayım fakat istifa süreci 10 gün cıvarında sürüyor
  Aynı şehre atanırsam başlama işlemini nasıl yapmam gerekir başlama süremi uzatabilirmiyim

  Yanıtla
  • Evet aynı şehre atandığınız taktirde atamanın açıklandığı gün sayılmamak suretiyle size 24 saat süre verilir. Yasal durum bu şekildedir. Ancak sizin istisnai durumunuz bulunmakta. Kadrolu polis olarak çalıştığınızı tahmin ediyorum bu durumda dediğiniz gibi muvafakat alamayacasınız bu da istifa sürecinizin uzaması demek. Atandığınız ildeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne durumunuzu bildirdiğinizde size ayrıcalık sağlayacaklardır. Yani sizin istifanızın onaylanmasını bekleyecekler ve ondan sonra göreve başlamanızı sağlayacaklardır. Bu durumu garanti etmek adına atanır atanmaz ilk iş ilgili ilçe mem ile irtibata geçiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

   Yanıtla
 • Ahmet

  Teşekkür ederim
  İlçe mem ile irtibata geçmek yeterli olurmu yane dilekçe ile müracaat etmem gerekirmi
  Sözlü olarak seni bekleriz tamam deyip 2 gün sonra gelmedi göreve başlamadı diyerek işlem yapmaya kalkarlarsa benim durum riske girer mi
  Son olarak bir soru daha sorsam müsadenizle
  Ben 1 Eylül’de atama yapıldığı gün istifayı versem kararname gelmesi geçikirmi
  İnternetten mail gelmesi gerekiyor yazıyor o mailimi beklemem gerekiyor mu

  Yanıtla
  • Çoğunlukla irtibata geçmeniz yeterli oluyor ancak garanti olsun isterseniz dilekçe ile resmiyete de dökersiniz. Hem bu sayede içiniz rahatlayacaktır. Ancak genel olarak sizin durumunuzda bir çok insan olacağından sıkıntı yaşamazsınız.
   Kararnamelerin müdürlüklere gitmesinin sizinle ya da istifa etmenizle bir ilgisi yoktur onlar zaten atama sonuçlarını müteakiben toplu olarak ilgili birimlere gönderilir. Siz 1 eylülde istifa işini halleder sonra da gider sözleşmenizi imzalarsınız.

   Yanıtla
   • Ahmet

    1 Eylül’de kararname gelmeyip bizim başlamamızı geçiktirirlermi diye düşünüyordum
    Teşekkür ederim ilginiz için
    Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Milli Eğitim Bakanlığı Atama Dairesi Başkanlığı daha önce kararnamelerin 1 eylül tarihinde atama sonuçlarıyla beraber gönderileceğini resmi olarak açıklamıştı. İçiniz rahat olsun sorun olmayacaktır. Rica ederim iyi günler.

     Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

invest island