Öğretmen tercihleri il tanıtımı BAYBURT

Öğretmenlerin tercih dönemlerinde illeri tanıyabilmesi adına yazılarımız devam etmektedir. Tüm illeri listesi için lütfen ÖĞRETMEN İL TERCİHİ TANITIM ana sayfamıza tıklayarak ziyaret ediniz.

Bayburt ili

Bayburt şehri küçük bir şehirdir. Tipik bir orta doğu anadolu şehridir. Gümüşhane‘nin Trabzon ve Erzincan‘a yakın olması nedeniyle bu şehir onun gölgesinde kalmıştır. iklimi oldukça soğuktur. İnsanı muhafazakardır. İlçeleri birer köy gibidir.

Artıları: Memurlar için çok güvenli bir şehirdir. Terör, asayiş, kapkaç olayları azdır. Bu konuda Türkiye’de ilk 5 e girer (bence). şehir sakindir. Diğer artısı Gümüşhane ile ortak kullanacakları bir havalimanı yapılıyor. Ve şehre takriben 40 dakikadır.. Ancak sürekli gidip gelinebilir bir yol değildir. Büyükşehir ile tek bağlantısı Erzurum iledir. Ev fiyatları Türkiye ortalamasına yakındır. Temiz evleri batıdaki kira seviyelerinde bulabilirsiniz. Marketleri, mesire yerleri fena değildir. İlçeleri birer köy gibi demiştim. Şayet “Önceliğim şehrin güvenliği, batıya yakın olsun sosyallik istemiyorum” diyenler gözü kapalı yazsın. Erzurum havalimanına takriben 100 120 km mesafededir. Üstelik bu yetmezmiş gibi Gümüşhane havalimanına sadece 40 dk veya 50 dk mesafededir.

Eksileri: Karadeniz‘e kuşbakışı yakın olsa da Karadeniz‘e yolları yoktur. Sakın aldanmayın. Bayburt‘un Karadeniz ile bağlantılı olduğu yollar asla gidilecek yollar değildir. Zaten hiç işlek değildir. Sadece köylere ve uzak ve dağlık ilçelere ulaşmak için vardır. Bakımları dahi iyi olmayan kötü yollar. Üstelik viraj dağ dere tepe. Oraya tünel yapmazlar çünkü Gümüşhane de Zigana geçidi olduğu için o Karadeniz‘e paralel uzanan yalçın dağlarından 2. bir geçit tünel yapmak masraflı olacaktır. İspir ilçesi üzerinden Rize‘ye gidilebilir. Tahminen 220 km civarında OVİT dağını aşarak zor yollardan gidilir. Çok zordur zaten o dağlara tünel dayanmaz. Ancak dediğim gibi Gümüşhane – Zigana geçidi üzeri 180 190 km civarı her ne kadar tüneller yapılsa da kısım kısım zor bir yoldan Trabzon‘a gidebilirsiniz. Batı kültürüne alışmış insanlar biraz zorlanabilir. Bir kere ısınma giderleri TÜM DOĞU illerinde olduğu gibi elbette fazladır. Isınma sorununu Ankara’nın doğusu bütün şehirlere eksi olarak yazın. (HATAY, URFA, MARDİN hattı hariç bütün doğu buz tutar).

O zaman Bayburt hakkında biraz daha detaya girelim.

Toplam 2 ilçesi vardır. Bunlar Demirözü ve Aydıntepe. Merkez bir ana caddeden oluşuyor, bir ucu saat kulesi diğer ucu jandarma gazinosu. Aşırı sakin, alışılmış markalar vs yok tabi, Gümüşhane‘nin ilçesiyken sonradan il yapılmış. Bir de kahverengi Çoruh nehri var etrafı çay bahçeleri. İl yapıldığı için bankalar, hastane, postane vs hep aynı yolda. Bayburt Universitesi var. Caddenin başındaki Saat Kulesinin oradan görünen bir kalesi var. Bol bol çay bahçesi de var. Her yerde Erzurum kültürü olan Cağ kebabcıları var. (yemede yanında yat)

One thought on “Öğretmen tercihleri il tanıtımı BAYBURT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.