Çağatay DERNEK

Mesleki hayatımdan blog içerikler ile farklı alanlarda hizmetler barındırmaktadır.

İl tanıtımları

Öğretmen tercihleri için il tanıtımı MUŞ

Öğretmenlerin tercih dönemlerinde illeri tanıyabilmesi adına yazılarımız devam etmektedir. Tüm illeri listesi için lütfen ÖĞRETMEN İL TERCİHİ TANITIM ana sayfamıza tıklayarak ziyaret ediniz.

MUŞ

Muş ili

Muş merkez memurların çalışması için uygundur yoksa ilçeleri varto, bulanık ve malazgirt tarafımızdan kesinlikle tavsiye edilmez. Merkeze yakın olan korkut ve hasköy ilçeleri var bu ilçeler içinde belki bir nebze tavsiye edebileceğimiz tek ilçe hasköy’dür.

5 tane ilçesi var, Bulanık ve Malazgirt merkeze en uzak ilçeleri, 100 km’den fazla olması lazım. Bulanık, Malazgirt ve Varto terör olarak diğer ilçelere göre daha sıkıntılı yerler. Hasköy ve Korkut ise bunlara nazaran sakin ve merkeze yakın ilçeler. ( 25 km )

Devlet hastanesi ortalamanın üzerinde. Bir tane özel hastane bulunmakta. Havalimanı aktif ve kullanılır durumda. Hava koşulları kışın sert, bu sene pek kış olmasa da genelde ortalama -20 – 30 civarında. Yazları ise kurak.

Lojman olarak Emniyet üstü, kantin üstü, emniyet yanı, toki var bildiklerim. Bunlar arasından en zor toki çıkar. Ev durumlarında ise erken gelmek koşulu ile bulabilirsiniz. Kiralar 650-750 arasında değişiyor. 1+1, 2+1 eşyalı apartlar da mevcut. Bunların kirası ise 1000-1300 arasında değişiyor.

Merkezde yaşayan insanları yardımseverdir.

Muş ile ilgili biraz daha detaya girelim.

Daha önce de dediğimiz gibi merkez çok iyi. Terör yok denecek kadar az. Halkı polisi ve memuru sever. Havalimanı var ve her gün karşılıklı ankara ve istanbula uçak var. Otogarda işlek. Van arabalarının güzergahı olduğu için batıya rahatlıkla otobüs bulunur. Yollar zaten duble. İki tane özel hastane var. Şifa ve bir tane tıp merkezi. Sinema, ufak bir avm, yemek yiyecek güzel yerler, eyvan inci şark park isimli birçok restaurant var. Tatlıses çiğköfte, komagene, simit sarayı, kahve diyarı, vs. var. Büyük marketlerde var migros gibi. Varto merkeze 56 km. Bulanık 100km. Malazgirt 30 km daha ağrı tarafında yani 130 km merkeze. Sosyal hayat sıfır. Evden işe işten eve. Sadece bim e gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

invest island