Çağatay DERNEK

Mesleki hayatımdan blog içerikler ile farklı alanlarda hizmetler barındırmaktadır.

Almanca

Almanca Nasıl Öğrenilir?

Bu yazımda sizlere Almanca dilinin nasıl öğrenileceğini açıklamaya çalışacağım. Özellikle Avrupa’da Almanca dili İngilizce’den sonra en çok kullanılan dil diyebiliriz. Bunun bir çok sebebi olsa da temel sebebinin Almanca dilinin otomotivden tekstile pek çok sanayi dalında ihtiyaç duyulan diller arasında olmasından kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Almanya’nın otomotiv sektöründeki önemi Almancanın Avrupa’da ve diğer ülkelerde bu derece önemli rol oynamasını sağlamıştır. Şimdi de hepinizin merakla beklediği Almanca en kolay nasıl öğrenilir? Kolay Almanca nasıl öğrenilir? gibi soruları yanıtlayacağım.

Almanca Nasıl Öğrenilir? Almanca Dili En Kolay Nasıl Öğrenilir?

Almanca Nasıl Öğrenilir?

Her dilde olduğu üzere Almanca dilini de farklı şeylerden çağrışım yaparak öğrenebilirsin. Ancak burada temel sorun bunu ne kadar isteyip istemediğiniz. Yani bu işi gerçekten yapmak istiyor musunuz? Çünkü eğer bu dili öğrenirken zevk almazsanız bu dili asla istediğin şekilde öğrenemezsiniz. Eğer bu dili öğrenirken bunu bir zorunluluk değil de gerçekten zevk aldığınız için yaparsanız kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Örneğin bir çok insan gizil öğrenmeyle yabancı dil öğrenir. Bir örnek verecek olursak yabancı film ve dizi izlemeyi çok seviyorsunuz. Bu durumda izlediğiniz film ya da dizinin dili neyse farkında bile olmadan o dile hakim olursunuz değil mi? Neden çünkü bu işten zevk alıyorsunuz.

Almanca En Kolay Nasıl Öğrenilir?

Yukarıda bahsettiğim genel yöntemlerden de anlayabileceğiniz üzere Almanca dilinin öğrenmenin 2 temel yöntemi vardır. Bunlardan ilki ve en kolayı tabiki ana dili Almanca olan bir ülkede yaşamaktır. Çünkü insan beyni mecbur kaldığı zaman yabancı dili kolaylıkla öğrenebilmektedir. Düşünün markete gidiyorsunuz, otobüse bineceksiniz dil olmadan bunları nasıl yapabilirsiniz? Fakat her ne kadar en kolay yöntem olsa da en masraflı yol da bu seçenektir. Bu yöntemin Alman dilini öğrenmekle beraber, sizlere kültür ve diğer bir çok açıdan da katkısı olacaktır. Şimdi gelelim ikinci yönteme. Bu yöntem tabiki çok daha masrafsız ve ulaşılması kolay olandır. Örneğin yabancı bir dizi izliyorsunuz. Ana dili Almanca olan bu diziyi Türkçe alt yazı ile izlerseniz ve akabinde duyduğunuz cümleleri sesli olarak tekrar etmeye çalışırsanız Almanca diline yüksek oranda hakim olacağınızın garantisini verebilirim. Peki ilgili dizileri nereden bulabilirim derseniz bu linke tıklayabilirsiniz.

Bu yöntemlerle dili öğrenirseniz akademik bir konuşma değil de halkın konuştuğu kültür üzerinden öğreneceğiniz için onlar gibi konuşuyor olacaksınız. Buna Almanca da alltagssprache denmektedir. Almancayı ana dili Almanca olan birinden duyarak öğrenmek, en saf hali ile dinlemek ve dili bu özellikleriyle öğrenip konuşabilmek size çok büyük avantaj sağlayacaktır. İngilizce’nin dışında ikinci bir olarak Almanca’da bilmek size çok büyük prestij katacaktır. Bu yüzden verdiğim yöntemler en etkili iki yöntem olarak sıranabilir. Bunun dışında ilgi alanlarınıza göre internetten üzerinden ana dili Almanca olan kişiler ile tanışabilir ve onlarla Almanca diyalog kurmaya çalışabilirsiniz. Örneğin Alman bir kız ya da erkek arkadaşınız olabilir. Neden olmasın ki? Bu teknikleri uyguladıktan sonra kendiniz Almanca cümleler kurmaya çalışabilirsiniz. Kendi kendinize Almanca konuşmaya çalışmak bu yolda ilerken yapabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisi olacaktır. Sonuçta unutulmamalıdır ki dil tekrar edilerek öğrenilir.

Kolay Almanca Nasıl Öğrenilir?

Almanca öğrenme aşamasında belli kısımlar bulunmaktadır. A1, A2, B1 başlangıç seviyesi,B2, C1 orta seviye ve C2 ileri seviyeyi anlatmaktadır. İnsanlar genellikle hata yaparak acilen C seviyesine erişebilmek için çok fazla zaman harcıyorlar. Yani başlangıç için A1 seviyesi ile başlamalı sonra adım adım yükselerek c2 seviyesine kadar erişmelisiniz. Evet Almanca İngilizce’ye göre daha zor bir dil bunu biliyoruz ancak ön yargılı olmayın. İstedikten sonra inanın ki gerçekten oluyor.

Not tutun
Tekrar yapın
Kelime ezberleyin
Gramer kurallarına gerekli önemi verin
Sosyal medya aracılığıyla Almanca sayfalara göz gezdirin
Televizyon aracılığıyla Almanca kaynaklı diziler filmler izleyin
Almanca müzik dinlemek dili öğrenmede fayda sağlar mı ?
Müzik Almanca kelimelerin telaffuzu konusun da aşinalık kazanmanız adına rakipsiz bir çözüm yolu diyebiliriz.

Evet, yukarıda Almancayı nasıl öğrenebilirsiniz? En kolay nasıl öğrenirsiniz? Gibi önemli soruların açıklamalarını yapmaya çalıştık. Umarım yardımcı olmuştur.

2 thoughts on “Almanca Nasıl Öğrenilir?

  • Anonin

    Çağatay Lehrer bringt uns gut Deutsch bei.Grüsse aus RYAAL

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

invest island