Çağatay DERNEK

Mesleki hayatımdan blog içerikler ile farklı alanlarda hizmetler barındırmaktadır.

Almanya

Almanya’da Üniversite Okumak

Sizlere bu yazımda Almanya’da üniversite okumak isteyen arkadaşlar için detaylı bilgilendirmeler yapacağım. İnsanlar bir çok farklı sebepten dolayı Almanya’da üniversite okumak isteyebiliyor. Özellikle ülkenin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesi bu istekleri körükleyen nedenlerin başında geliyor. Şimdi kısaca sizlere bu yazımda genel hatlarıyla nelerden bahsedeceğime değineyim.

  1. Almanya’da Üniversite Okumak Neden Avantajlı?
  2. Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler
  3. Almanya Üniversite Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli?
  4. Almanya’da Üniversite Bölümleri Neler?
  5. Almanya’da En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri
  6. En İyi Almanya Üniversiteleri
  7. Almanya Üniversitelerinde Okumak İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
  8. Almanya Üniversite Fiyatları

Genel hatlarıyla yazımızın içeriğinde bulunacak başlıkları yazdığımıza göre şimdi detaylı olarak başlıklara değinmeye başlayabiliriz.

Almanya’da Üniversite Okumak Neden Avantajlı?

Almanya özellikle ticaret, teknoloji ve bilim gibi alanlarda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Bu yüzden Almanya’da eğitim aldıktan sonra gerek Türkiye’de gerekse de farklı ülkelerde iş hayatına girmeniz ve yükselmeniz oldukça kolay olacaktır.


Almanya’da ülkemizde olduğu gibi üniversite eğitim devlet tarafından da desteklenmektedir. (Devlet üniversiteleri için konuşuyoruz)
Üniversiteye giriş süreci çok daha hızlı gerçekleşmektedir.


Bir öğrenci için konuşacak olursak Almanya’daki yaşam şartları Türkiye ile hemen hemen aynıdır. Yani beslenme, sosyal giderler ve konaklama için ayda yaklaşık 700 Euro gayet yeterli olacaktır.


Almanya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl, lisans eğitimi ise 3 yıllık bir süreyi kapsar. Lisans eğitiminin 3 yıl sürmesi size ülkemizle kıyasladığımızda 1 yıl kazandıracağından yüksek lisansınıza başlamanızda 1 yıllık bir artı katacaktır. Tabiki bunu yüksek lisans yapmayı da isteyeceğinizden dolayı söylüyorum.


Almanya size mezun olduktan sonra 1 yıllık iş bulma süresi tanımaktadır. Bu süre zarfında iş bulabilirseniz Almanya’da ikamet ve çalışma kazanabilirsiniz.
Almanya’da hem üniversite okuyup hem de çalışabilirsiniz. Yani burada bir engel bulunmamaktadır. Günde 20 saati, yılda ise 120 tam günü aşmaması suretiyle çalışmanıza resmi olarak bir engel yoktur.


Almanya’da bulunan üniversitelerden aldığınız diplomalar Dünyanın her yerinde geçerlidir. Türkiye’de de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kabul görmektedir. Denklik problemi yaşamazsınız.
Hatırı sayılır sayıda Alman Üniversitesi çift ana dalda eğitim vermektedir. Bu da mezun olduktan sonra çift ana dal diplomanız olacağı anlamına gelmektedir.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İlk olarak Türkiye’de lise eğitiminizi bitirmelisiniz.
Ösym’nin yaptığı YKS sınavına girmeli ve kazandığınıza dair sonuç belgenizi ÖSYM’den almanız gerekmektedir. Zira üniversite sınavını başarıyla geçtiğinize dair ispat olarak gerekli olacaktır.
Almanya devlet üniversiteleri kendi dillerinde eğitim-öğretim vermektedir. Aynı şekilde kimi bölümlerde ise İngilizce eğitimi de bulunmaktadır. Ancak sizlerin de tahmin edebileceği üzere bu bölümlere çok fazla öğrenci başvuracağından kabul edilmek biraz zorlaşmaktadır.
Ve tabiki Almanya’da lisans eğitimi alabilmek için belli bir seviyede Almanca bildiğinize dair sertifikaya sahip olmanız gerekmektedir. Net olarak şu ya da bu seviye diyemeyiz zira her üniversite kendi sil seviyesini belirlemektedir. Ancak ortalama olarak C1 seviyesinde Goethe, TestDaf, TELC ve Ösd gibi uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalar ilgili üniversiteler tarafından kabul görmektedir. Bu sertifikaları almak için ise TestDAF gibi sınavlara girmeniz ve üniversitenin belirlediği seviyeye ulaşmanız gerekmektedir.

Ama hemen üzülmeyin. Evet belki gerekli seviyeyi tutturamamış olabilirsiniz. Ancak bazen kontenjan ya da farklı nedenlerden ötürü daha düşük Almanca bilgisine

sahip kişilerde kabul görmektedir. Bu durumda hazırlık eğitimi alacaklardır.

Almanya Üniversite Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Lise not dökümü (transkript)
Lise diploması
Pasaport kopyası
Almanca dil sertifikası
Üniversite başvuru formu
Üstte de bahsettiğim gibi bazı Alman üniversiteleri dil sertifikası istemeyebilir. Bu gibi durumlarda ilgili üniversitelerde hazırlık eğitimi almanız gerekir.
Master-yüksek lisans eğitimi için de transkript ve lisans diploması gereklidir.
Bu belgeler Noter onaylı olarak Almanca’ya tercüme ettirilmelidir.

Almanya’da Üniversite Bölümleri Neler?

Almanya üniversite eğitimi alabileceğiniz onlarca farklı üniversite ve yüzlerce farklı fakülte bulunmaktadır. Almanya daha çok ara eleman ihtiyacına yönelik bölümlere sahip olduğundan Mühendislik bölümleri ön planda diyebiliriz. İşletme, genetik ve psikoloji gibi sayılabilecek diğer bir çok alanlarda da Almanya Üniversite Eğitimi tercih edilebilir.

Aslında Türkiye’de bulunan bölümlerin bir çoğunu aynı şekilde Almanya’da bulabilirsiniz. Ancak iş Yüksek Lisans’a geldiği zaman Almanya’da yelpaze biraz daha geniş diyebiliriz.

Almanya’da En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

Makine Mühendisliği
Psikoloji
Hukuk
İktisat
İşletme
Endüstri Mühendisliği
Uçak Mühendisliği
Otomotiv Mühendisliği
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği
Uluslararası İlişkiler
Malzeme Mühendisliği
Enerji Sistemleri Mühendisliği

En İyi Almanya Üniversiteleri

Münih Teknik Üniversitesi
Heidelberg Üniversitesi
Münih Lüdwig Maximilian Üniversitesi
Friedrich Alexander Erlangen Nürnberg Üniversitesi
Köln Üniversitesi
Goethe Frankfurt Üniversitesi
Göttingen Üniversitesi
Hamburg Üniversitesi
Freiburg Üniversitesi
Bonn Üniversitesi
Berlin Humboldt Üniversitesi
Heidelberg Üniversitesi
Berlin Frei Üniversitesi

Almanya Üniversitelerinde Okumak İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da üniversite okumak için konsolosluklar aracılığıyla öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. AB vatandaşlığına sahip olmayanlar, ilgili üniversitelerden olur aldıktan sonra bir Alman konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Başvurmanız gereken konsolosluk ise ikametgahınıza göre değişiklik gösterecektir.

Örneğin İstanbul Konsolosluğu A2 seviye Almancayı uygun görmektedir. Ancak Ankara Konsolosluğu sizlerden B1 seviyesi Almanca dil yeterliliği talep edecektir.

Ayrıca orada geçiminizi nasıl sağlayacağınıza dair sizlerden kanıtlar talep edilecektir. Bu durumda Almanya’da garantör bulmak veya bloke hesap açmak açmanız gerekebilir.

Almanya Üniversite Fiyatları

Almanya’da üniversite eğitimi genellikle ücretsizdir. Sadece belli bir mebla harç parası vermeniz gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak 150 – 600€ aralığında diyebiliriz. Bazı yüksek seviyede ki üniversiteler de ise bu ücretler 1.000-3.000 Euro’ya ulaşabilmektedir.

Ödemeniz gereken harç ücreti ise bölüme, eyalete, üniversiteye ve Almanya vatandaşı olup olmama durumunuza göre farklılık gösterecektir.

Almanya özel üniversite(vakıf) ücretleri 1500-20.000€ arasında denilebilir.

Bazı üniversitelerde AB vatandaşı olmayanlardan ekstra eğitim-öğretim ücreti talep edilir.
Heidelberg
Freiburg
Karlsruhe
Hohenheim
Mannhein, Ulm
Konstanz
Tübingen
Stuttgart
Bu üniversitelerinde öğrencilerden Württemberg öğrenim ücreti olarak 1500€ alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

invest island