Öğretmen tercih için il tanıtımı BATMAN

Öğretmenlerin tercih dönemlerinde illeri tanıyabilmesi adına yazılarımız devam etmektedir. Tüm illeri listesi için lütfen ÖĞRETMEN İL TERCİHİ TANITIM ana sayfamıza tıklayarak ziyaret ediniz.

BATMAN

Batman ili

Batman her anlamda gelişmiş, yaşanacak bir memur kentidir ve tek olumsuz tarafı yaz sıcağıdır. Kozluk en büyük ilçesidir. Kiralar 750-1500 arasındadır. 2 tane Avm’si var. Yeşillik açısından TPAO’su var. Yemek yenilecek güzel restoranları olmakla beraber çay kahve içilecek güzel kafeleri de var. Ulaşım açısından rahat. Merkezde hemen hemen her yer yürüme mesafesidir zaten, ayrıca 5 dakikada bir minibüsler geçiyor. Öğretmen evi bahçesi havadar ağaçlıklı bir yer güzel vakit geçirebilirsiniz. Mağaza açısından da hemen hemen tüm markalara ulaşabilirsiniz. Yazları havası bunaltıcı ve sıcaktır. Kışları serin yağmurlu geçer. İnsanları sıcakkanlı ve yardımsever davranır.

Evet Batman’dan biraz daha detaylı bahsedelim. Batman 30 yıllık bir şehir (il olarak) nüfusu hızla artan büyükşehir olma yolunda ilerleyen bir il. Nufusa oranla yeterince avm, kafe mevcut. Büyük şehirlerde yaşamaya alışmış biri için bir çok ilde yaşamak kolay olmayacaktır ancak atamalarin doğu ağırlıklı olduğunu düşünürsek ve içlerinde bir çok gelişmemiş il/ilçeyi hesaba katarsak özellikle batman merkez yaşamak için harika bir seçim olacaktır.

Beşiri ilçesi 20 km gidiş geliş çok rahat olacaktır. Hasankeyf ve kozluk 50 km üstü yine de gidiş geliş yapan çok var.

Sason ise Bitlis tarafına daha yakın yani kışları sert geçer. Bir çok köy yolu kapanır(sınıf öğretmenleri için zor bir tercih)

Gercüş ise Midyat(Mardin) tarafına yakın. Merkez de kültür, gap, gültepe, çamlitepe, şafak en gelişmiş mahalle ve semtler. Kiralar buralarda 800 ile 1500 arası değişir.(3+1 için) Batman Siirt ilinin ilçesiydi şu an ise Siirt köy kalır Batman‘ın yanında(Siirtliler kızmasın)

Batman‘ın mutfağı çok zengin sayılmaz ama lezzet olarak (gerek ev yemeği, gerek restorant) Türkiye de ilk 10 da yer bulur kendine.(Bunu yemek şehri Gaziantep de yaşayan biri olarak söylüyorum) Ön yargıyla gitmezseniz, oradaki kültürü yaşadığınız yerle kıyaslamazsanız, olduğu gibi kabul edip empati kurup yadırgamazsanız Batman‘ı seversiniz ve çok güzel anılar biriktirip dönersiniz.

Bir çok şehrin artı ya da eksileri vardır. Batman‘ın sıcağı Şanlıurfa ile yarışır, temmuzdan sonra kaçar eylülde dönerseniz sorun olmaz. Kışın en fazla 10 gün sert geçer. (bazen hiç kar yağmaz) Ailecek gidilecek avm dışında çok fazla park ve açık alan bulunmaz. Batmana çok çabuk alışır ve seversiniz (Yeşillik, su ,göl, deniz sevenler için biraz zor olabilir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir