Öğretmen tercihleri için il tanıtımı ŞIRNAK

Öğretmenlerin tercih dönemlerinde illeri tanıyabilmesi adına yazılarımız devam etmektedir. Tüm illeri listesi için lütfen ÖĞRETMEN İL TERCİHİ TANITIM ana sayfamıza tıklayarak ziyaret ediniz.

ŞIRNAK

Öncelikle belirtmek isterim ki Şırnak tercih edecek arkadaşlara önerebileceğimiz tercih sıralaması aşağıdaki gibi olacaktır.

1 cizre 2 silopi 3 merkez 4 idil 5 Uludere 6 Beytüşşebap 7 güclü Konak

*1*CİZRE-SİLOPİ: En büyük ilçeler, bu ilçeler Şırnak‘ın en iyi imkanlarına sahip ilçeleridir ve aynı zamanda Şırnak merkezden daha büyüktürler. Cafe ve büyük marketleri fazlaca bulabilirsiniz. Bu iki ilçeden Türkiye’nin her yerine otobüsler gider. Ayrıca Havaalanı Cizre ye 10km, Silopi ye 40km uzakta. Buralarda polislere ait lojmanlar bulunur ancak personel sayıları fazla olduğu için bu imkanınız olmayabilir. Kiralık evler de tercih edilir. Toki konutları ve apartman daireleri yeterince mevcut. Kiralar 500 ile 1000 arasında değişir. Şırnak’a tayini çıkan memurlar genellikle bu ilçeleri tercih ediyorlar. Kışları güzel geçer, ancak yaz ayları aşırı sıcak olur öyle ki 50 derece sıcaklığı hissedebilirsin. Onun için klimasız evde kalmak İMKANSIZ.

*2* ŞIRNAK MERKEZ: Burası Cizre ve Silopi ye göre daha az imkana sahip, özellikle sokağa çıkma yasağından sonra şehir neredeyse sil baştan yeniden kuruldu. Cizre merkeze 30dk uzaklıktadır. Şırnak kış aylarında çok soğuk olur, yaz aylarında ise aşırı bir sıcaklığı yoktur. Toki konutları fazlaca mevcuttur. Kiralar 500-1000 arası değişir. Ayrıca şırnak üniversitesi şırnak merkez için bir artı olabilir.

*3* ULUDERE VE BEYTÜŞŞEBAP: Bu iki ilçe Şırnak ‘ın en uzak ilçeleri. Kışlar bol kar yağışlı, yazlar ise çok serindir. İklimi tamamen farklıdır. İki ilçenin nüfusu toplamı ancak 30bin vardır. Ulaşım imkanı kısıtlı. Kendi arabanız yoksa her istediğinizde ilçe dışına çıkamıyorsunuz. Uludere-şırnak 40dk, Beytüşebep-şırnak yaklaşık 2 saattir. Tamamen dağlık ve engebelidir.

 *4*İDİL-GÜÇLÜKONAK: İDİL küçük bir ilçe imkanlar kısıtlı ancak konumu gereği özellikle mardin-midyat a ulaşımı çok kolaydır. Ayrıca havaalanına en yakın ikinci ilçedir. Kışlar iyi, yazları da çok sıcak olur. İdil çok rahat Batman, Mardin altınızda arabanız varsa gidip rahatça gezilebilecek yerler. İdil’de sosyal hayat pek yok bir kaç tane cafe var o kadar. Ev sorunu şu an için var ancak yeni yapılan bir kaç bina var bir nebze de olsa ev sıkıntısını çözecektir. Ev bulamayan arkadaşlar kalekol var 2 tane orada kalabilir. Asayiş olayı çok yok çevik (özellikle kapama) noktaları haricinde. İdil ve Cizre havalimanına 15-20 dk max. Uzaklıkta. GÜLÜKONAK yine aynı şekilde cizre üzerinden ulaşımı çok sıkıntılı ancak midyat a giden yolu son derece iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir