Aday Öğretmen Dosyası

2021 itibariyle aday öğretmenlik sistemi güncellenmiştir. Güncel sistem de neler yapılacağıyla ilgili bilgiler için buraya tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı hizmet veren okullara ilk atama ile atanan öğretmenler en az “1” yıl en fazla ise “2” yıl adaylık süreci geçirmekte olup bu öğretmenlerin uyum eğitimi alması, hizmet içi eğitim alması, aday öğretmen formları doldurması ve adaylık kaldırma sınavından(AKS) başarılı olması gerekmektedir. Aday Öğretmenler için yapılacak çalışmalar Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir.

Daha önce bu yazımda sizlere aday öğretmenlik sürecinde neler yapılacağını kabaca anlatmıştım. Lütfen eğer ilgili yazımı okumadıysanız öncelikle onu okuyunuz. Bu yazımda da aday öğretmen dosyasının nasıl hazırlanacağını detaylı olarak adım adım açıklayacağım. Aynı zaman da her adımda boş aday öğretmen dosyası formları ile beraber sizler için doldurulmuş aday öğretmen dosyası formlarına da ulaşabileceksiniz.

O halde sırasıyla dosyanıza koymanız gereken formlara artık başlayalım.

Öncelikle haftalık olarak hazırlayacağınız bu formlar için haftalık kapaklara ihtiyacınız olacak. Merak etmeyin ben sizlerle bu kapakları da paylaşıyorum. Bu linke tıkladığınız da açılan sayfadan istediğiniz haftanın kapağını WORD haliyle indirebilirsiniz.

Haftalık kapak sayfası problemini aştığımıza göre form 1 den başlıyoruz.

FORM 1

Aday öğretmen formları içerisinde ilk doldurulması gereken form Form 1 dir. Bu form okul müdürü ve danışman öğretmen tarafından “haftalık” olarak hazırlanarak imzalanır ve size teslim edilir. Yani FORM 1 sizin tarafınızdan DOLDURULMAYACAKTIR! Form 1 de aday öğretmenin 1 hafta sürecinde ne yapacağı gün gün belirlenmiş olup ders planlama, sınıf içi izleme, ders uygulaması, okul içi uygulama ve okul dışı uygulama kategorilerine göre doldurulmalıdır.

NOT: Bazı okullarda danışman öğretmenler bunlarla uğraşmak istemeyebileceğinden formları size doldurtup sadece imza atma yoluna gidebilmektedirler. Bu yüzden sizlere danışman öğretmenlerin de doldurması gereken yerlerin nasıl doldurulacağını açıklıyorum.

Form 1 in boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 1 in dolu halini indirmek için tıklayınız.

Dosyanın ön izlemesi ise bu şekildedir.

Aday Öğretmen form 1

Form 2

Form 2 de ise Form 1 de danışman öğretmeniniz tarafından size verilen planlamalar, yaptığı faaliyetler yer almaktadır. Form 2 aday öğretmenlerin kendisi tarafından DOLDURULUR! Yapılan faaliyetler plana işlenip saat olarak belirtilmelidir. Ayrıca forma ders dışı faaliyetler( kitap, film, sosyal etkinlik vb.) de eklenmelidir. Altta bulunan haftalık genel değerlendirme bölümüne aday öğretmenin gerçekleştirdiği faaliyetlerin öğretmen adayı olarak mesleki ve kişisel gelişime katkıları yazılmalıdır.

Form 2 nin boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 2 nin dolu halini indirmek için tıklayınız.

Ön izlemesi ise aşağıdaki gibidir.

Aday öğretmen form 2

Form 3

Form 3 e aday öğretmenin her hafta 2 saat başka bir öğretmenin dersine girerek yaptığı izleme notları yazılır. Biraz daha açarsak form 3 doldurulurken aday öğretmen kendisine rehberlik eden öğretmenin dersini izler ve izleniminden elde ettiği kazanımları ayrıntılı biçimde forma not alır. Bu forma aday öğretmen kendi adını soyadının yazarak imzalarancak bu form danışman öğretmene imzalatılmaz!

Form 3 ün boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 3 ün dolu halini indirmek için tıklayınız.

Ön izlemesi ise aşağıdaki gibidir.

Aday öğretmen form 3

Form 4-A

Form 4-A Aday öğretmen ders içi gözlem formu danışman öğretmen tarafından aday öğretmenin izlendiği her ders için ayrı ayrı doldurulması gerekmektedir. Bu formda ders ile ilgili genel gözlemler, dersin giriş ana etkinlikler ve bitiş bölümünde yapılan faaliyetler, ders ile ilgili genel yorumlar yer almaktadır. Formun altında ise dersin içerisinde neler yapıldığı yer almaktadır. Öğrenci ve öğretmen merkezli olarak ikiye ayrılan form toplamda derste ki kategorileri 6 bölüme ayrılmıştır. Aday öğretmenin bu bölümler ile ilgili neler yaptığı hangi bölümde kaç dakika vakit geçirdiği kutucuklara x işareti konularak doldurulmalıdır. Bu form danışman öğretmen tarafından doldurulup imzalanması gerekmektedir.

NOT: Bazı okullarda danışman öğretmenler bunlarla uğraşmak istemeyebileceğinden formları size doldurtup sadece imza atma yoluna gidebilmektedirler. Bu yüzden sizlere danışman öğretmenlerin de doldurması gereken yerlerin nasıl doldurulacağını açıklıyorum.

Form 4-A nın boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 4-A nın dolu halini indirmek için tıklayınız.

Ön izlemesi ise aşağıdaki gibidir.

Aday öğretmen form 4-A

Form 4-B

Form 4-B ise Form 4-A nın devamı niteliğindedir. Bu form da danışman öğretmen tarafından doldurulur.

E= Eksiği var
K= Kabul edilebilir.
İ= İyi yetişmiş seçenekleri için ayrılmış bölümlere + atarak doldurulur.

NOT: Bazı okullarda danışman öğretmenler bunlarla uğraşmak istemeyebileceğinden formları size doldurtup sadece imza atma yoluna gidebilmektedirler. Bu yüzden sizlere danışman öğretmenlerin de doldurması gereken yerlerin nasıl doldurulacağını açıklıyorum.

Form 4-B nin boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 4-B nin dolu halini indirmek için tıklayınız.

Ön izlemesi ise aşağıdaki gibidir.

Aday öğretmen form 4-B

Form 5

Form 5 yani kitap değerlendirme formu aday öğretmenin okuduğu kitabın mesleki gelişimine ve kişisel gelişimine katkılarını yazması için hazırlanmış olup “aday öğretmen okuduğu her kitap için” bu formu doldurması gerekmektedir.

Ve sizler için Milli Eğitim Bakanlığının aday öğretmenlere tavsiye ettiği kitapları(kitapların isimlerini öğrenmek için tıklayınız) derleyerek özetlerini çıkarttık. İsterseniz bu özetleri de kullanabilirsiniz.

Form 5 in boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 5 in farklı kitaplar kaynak kullanılarak hazırlanmış özetlerini indirmek için tıklayınız.

Ön izlemesi ise aşağıdaki gibidir.

Aday öğretmen form 5

Form 6

Form 6 yani Film izleme değerlendirme formu adaylık sürecinde tavsiye edilen filmler(film listesine ulaşmak için tıklayınız) izlendikten sonra filmlerin mesleki ve kişisel gelişimine katkılarının belirtilmesi için hazırlanmıştır.

Form 6 nın boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 6 nın farklı film özetleri ile dolu halini indirmek için tıklayınız.

Ön izlemesi ise aşağıdaki gibidir.

Aday öğretmen form 6

Form 7

Form 7 ise aday öğretmenin adaylık sürecinde yaptığı gezi ya da ziyaretlerin kaydının tutulması için oluşturulmuştur. Adaylık süreci içerisinde şehirdeki kültürel yerler, resmi kurumlar, emekli öğretmenler vb. gezilerek bu form doldurulmalı ve aday öğretmen tarafından imzalanmalıdır. Bu geziler okul müdürü ya da ilçe mem tarafından belirlenecektir. Bu yüzden sizler için doldurulmuş formları buna uygun olarak seçiniz.

Form 7 nin boş halini indirmek için tıklayınız.

Form 7 nin farklı faaliyet seçenekleriyle hazırlanmış şekillerini indirmek için tıklayınız.

Ön izlemesi ise aşağıdaki gibidir.

Aday öğretmen form 7

Ve aday öğretmenler için hazırladığım yazımı burada sonlandırıyorum. Eğer aday öğretmenlik dosyasının tüm sayfalarının bulunduğu halini direkt indirmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Her türlü sorunuz için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Webmaster

View Comments

 • Hocam film ve kitapların sayısı tam mı acaba dolu olanlarda? İki haftada 1 film, ayda bir 1 kitap yazıyordu yönergelerde. Bir de hocam bize geziler için fotoğraf çekeceksini falan dediler, gerçekten isterler mi acaba. Bu pandemi döneminde oradan oraya gezmek gerçekten mantıklı değil...

  • Evet tam. Eksiklik olursa film ya da kitap sayısı yetmezse söyleyin takviye ederiz. Uygulama her ilde değişiyor o yüzden bu konu da net bir şey diyemeyeceğim.

 • Hocam Allah razı olsun nasıl tamamlayacağım diye kara kara düşünüyordum sayenizde Bismillah dedim. Gönülden teşekkür ederim..

 • 1. Adaylık Kaldırma Sınavı’na katıldım ve başarılı oldum fakat eksik eğitimlerim var. Güncellenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’na göre ne yapmam gerekiyor?
  Cevap: Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nı tamamlamamış, eksik eğitimleri olan öğretmenler Ek-4 Denklik tablosuna göre merkezi olarak düzenlenecek Aday Öğretmen Yetiştirme Uzaktan Eğitim faaliyetlerine başvurarak eksik eğitimlerini tamamlayacaklardır.

  Hocam bu soruya cevap Meb sitesinde yayınlanmış.Merkezi olarak düzenlenmesi ne demek?
  Bir ara bu pandemide 2 hafta gittik ve sonra vakalar artınca onu da iptal ettiler.Benim adaylık kalktı ve eksik eğitimlerim varsadece aks ye girmeyecekmişim.Bu konuda bilginiz var mı?
  Danışman öğretmen filan atamadılar bana daha,bir garip iş :) ?

  • Yani resen atanmayacak, eksik seminerleri sizin mebbisten seçerek almanız gerekiyor. Eğer adaylığınız kalkması için gerekli performans notlarınız danışman ve müdür tarafından daha önceden verilmişse o yüzden size danışman atamamış olabilirler.

 • ama hocam, ben bu sene subatta atandım ve puan veren olmadı,özelde verdiyseler bilemem.. okula danışayım tekrar saolun

 • Aday dosyasında sınav haftası boş mu olacak hocam rica etsem bilgilendirir misiniz?

  • Aday dosyasında sadece resmi tatiller boş kalmalıdır. Bu yüzden sınav haftası da olsa okul içi faaliyetler vs yapılacağından ona uygun olarak doldurmalısınız.

 • Hocam merhaba,
  04-01-2021 sonrası eski sistemdeki Form 3'ü yani danışman öğretmenini izleme formunu aday öğretmen doldurmaya devam edecek mi?

  • Merhabalar. Hayır hocam, 4 ocak sonrası tek form dolduracaksınız. Mebbis 'den doldurduğunuz haftalık form yeterli. Ek olarak danışmanınızın sene sonunda izlediği derslere yönelik izlenimlerini içeren form2 yi kendisine doldurtarak dosyanıza koymayı da unutmayın.

Recent Posts

Öğretmen dilekçe örnekleri

Öğretmen dilekçe örnekleri Bu sayfa üzerinden öğretmenler için hazırlanmış ancak diğer memur sınıflarının da kullanabileceği…

10 ay ago

Almanya Vizesi Almak

Almanya Hakkında Bilgi Sizlere Almanya Vizesi Almak konusuna değinmeden önce genel olarak Almanya hakkında bilgi…

2 yıl ago

Blogger yöneticisi nedir?

Blogger yöneticisi nedir? Kim blogger yöneticisi olarak çalışabilir? Blog yöneticisi iş tanımı Bir blogger yöneticisi,…

2 yıl ago

Nasıl blogger yöneticisi olunur?

Nasıl blogger yöneticisi olunur? Her gün daha fazla blog ortaya çıkıyor, büyüyorlar ve gelişiyorlar, gelirler…

2 yıl ago

SOSYAL AĞLARDA HESAPLARIN ANALİZİ

Umarım hiç kimse, instagram'da sayfa açmanın ve açılan bu sayfanın tanıtılması için hedef kitlenin analizinin…

2 yıl ago

Ways of protection, identify and catch the scammers

Index of course 1-) What’s scam? 2-) What are the most effective scam methods? 3-)…

2 yıl ago